K3 / NoviceDesno


NOVICE | English


  • Od 29. do 31. maja 2024 je v Piranu potekala že 16. konferenca konferenca Mednarodne podiplomske šole Jožefa Stefana. Z odseka K3, so na konferenci aktivno sodelovale vse mlade raziskovalke in raziskovalci, ki so trenutno zaposleni na našem odseku, na kar smo še posebej ponosni:

    - N. Kovač., P. Rodić, B. Kapun, I. Milošev: "Corrosion protection of AZ31 magnesium alloy using sol-gel coating",
    - A. Kraš, I. Milošev: "Assessing Feasibility of Corrosion Resistance Evaluation Techniques for Zirconium Conversion Coatings on Zinc",
    - L. Gašparič, A. Kokalj:"Structure-Activity Relationship of Ruthenium Catalysts for Hydrogen Evolution Reaction",
    - A. Koblar, I. Milošev : "Copper patina as a form of corrosion protection" in
    - E. Gregori, A. Kokalj: "Adsorption of thiadiazoles on Cu(111) promoted by chemisorbed O: a DFT study".


  • K3-en/ipssc-2024.png


  • Od 20. do 24. maja 2024 smo organizirali spletno delavnico PWTK. Namen delavnice je bil udeležence naučiti, kako uporabljati skriptno okolje PWTK za učinkovito avtomatizacijo izračunov s programom Quantum ESPRESSO. Delavnica je zajemala teme od osnovnega do naprednejšega skriptiranja. Na delavnico se je prijavilo približno 150 kandidatov, od katerih je bilo izbranih okoli 100. Udeleženci so spletno delavnico PWTK dobro sprejeli. Delavnica je bila organizirana pod okriljem Centra odličnosti MaX v sodelovanju z NCC Slovenija.


  • K3-en/pwtk-2024.png


  • Dva članka, ki so ju objavili raziskovalci odseka K3, sta med najbolj citiranimi nedavno objavljenimi članki v reviji Corrosion Science.


  • K3-en/corros-sci-top-2-700px-ann.png


  • 24. aprila obeležujemo Dan ozaveščanja o koroziji. V videoposnetku si lahko ogledate izbor fotografij, ki razkrivajo lepoto korozije na umetniških delih in kipih, ter fotografije predmetov, ki pričajo o škodljivih vplivih korozije na materiale in naravo. Izbor fotografij prikazuje dvojno naravo korozije: po eni strani ustvarja nenavadne in privlačne učinke, ki lahko dodajo umetniško vrednost, po drugi strani pa lahko povzroči nepopravljivo škodo na kulturni dediščini in industrijskih objektih. Namen tega videoposnetka je ozavestiti o pomembnosti pravilne zaščite ter ohranjanja umetniških del in infrastrukture, ki so izpostavljeni koroziji, da se zagotovi njihova dolgotrajna ohranjenost in varnost.


  • Med 27. in 29. marcem 2024 sta naš odsek obiskali dr. Ana Janković in dr. Marja Đošić iz Tehnološko-metalurške fakultete Univerze v Beogradu. Obisk je potekal v okviru bilateralnega projekta z naslovom »Elektrokemijska priprava kompozitnih biomaterialov za medicinske vsadke«, ki je bil odobren na Javnem razpisu ARIS-a o (so)financiranju znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Slovenijo in Srbijo v obdobju 2023-2025. Vodji projekta sta dr. Ana Janković in prof. dr. Ingrid Milošev. Namen obiska je bil ogled laboratorijev in dogovor o planu dela in eksperimentov, ki so zastavljeni v okviru projekta. Dr. Ana Janković je predstavila predavanje z naslovom »Electrochemical Syntheses of Antibacterial Biomaterials for Medical Applications«, kateremu je sledila poglobljena diskusija.


  • K3-en/beograd-obisk.jpg


  • Z veseljem oznanjamo, da bomo od 18. do 23. marca 2024 tradicionalno pripravili Dneve Jožefa Stefana v počastitev rojstnega dneva slovitega fizika Jožefa Stefana, katerega ime nosi naš inštitut. Organizacijski odbor je pripravil enkraten in zanimiv program za vseh šest dni: od aktualnih in zabavnih okroglih miz, gostujočih predavanj priznanih predavateljev, odprtja razstave, podelitve priznanj do zanimivih predstavitev eksperimentov in laboratorijev Institut "Jožef Stefan" na obeh lokacijah. Vabimo vas, da se nam v tem tednu pridružite na številnih dogodkih. Ne pozabite, da imamo v soboto, 23. marca, Dan odprtih vrat – to je priložnost, da tudi sami vstopite v skrivnosten svet znanosti in bolje spoznate razsežnosti našega inštituta. Veselimo se druženja z vami na 32. Dnevih Jožefa Stefana! Podroben program dogodkov je na povezavi s klikom na to povezavo.


  • Dnevi


  • Dne 6. februarja 2024 smo obiskali podjetje Kolektor Mobility d.o.o. v Idriji. S podjetjem imamo skupni projekt na raziskavah korozijskih procesov rotorskih in statorskih komponent elektromotorskih pogonov za avtomobilske aplikacije. Naša gostiteljica in vodja projekta v podjetju Kolektor Mobility je bila dr. Nataša Kovačević, namen obiska pa je bil pregled rezultatov v zadnjem trimesečnem obdobju in ogled laboratorijev v podjetju. Skupni projekt poteka v okviru misije GREMO i-Motion, ki so jo ustanovila slovenska avtomobilska podjetja kot skupen razvojni načrt gospodarske panoge z namenom misije zelene in digitalne preobrazbe slovenske avtomobilske industrije. Gre za zanimivo in sodobno tematiko korozijskih procesov in se veselimo skupnih izzivov, ki so pred nami.


  • K3-en/obisk-kolektor2024.jpg


  • V decembru 2023 nas je obiskal prof. dr. Daniel M. Lyons iz Centra za raziskave morja Instituta Ruđer Bošković. Centra za raziskave morja se nahaja v Rovinju, prof. Lyons pa je predstojnik Laboratorija za morsko nanotehnologijo in biotehnologijo. Namen srečanja je bil dogovor o pripravi skupnega znanstvenoraziskovalnega projekta. Prof. Lyons si je ogledal naše laboratorije in predstavil predavanje z naslovom “Leveraging materials chemistry for environmental research”.


  • K3-en/obisk-dec2023.jpg


  • V sredo 22. 11. 2023 je v Cankarjevem domu v Ljubljani potekala Akademija strojništva 2023 (Inženirstvo – povezovanje za trajnostni preboj). Na dogodku je v sklopu prispevkov v zborniku in s predstavitvami v poster sekciji sodeloval tudi odsek K3 z naslednjimi prispevki:

    - I. Milošev, A. Jeromen, P. Rodič, B. Kapun, D. Sačer, T. Poženel Kovačiča, D. Kramar, F. Pušavec in E. Govekar, The comparison between commercial and additive-manufactured Ti6Al4V alloys used for medical applications,
    - P. Rodič, N. Kovač, M. Može, Laser texturing of aluminium to obtain a superhydrophobic surface with enhanced corrosion protection,
    - S. Jereb, M. Može, P. Rodič, M. Zupančič, I. Golobič, Vpliv parametrov laserske obdelave na omočljivost strukturiranih funkcionaliziranih površin


  • K3-en/akademija-2023.jpg


  • V času od 16. do 18. novembra 2023 je v Guangzhouju na Kitajskem potekal dogodek 19. Asian Pacific Corrosion Control Conference (APCCC). Konferenca, ki jo je organiziralo Kitajsko združenje za korozijo in zaščito, je pomemben promotor ozaveščanja o pomembnosti zaščite pred korozijo in platforma za izmenjevanje najnovejših znanstvenih dognanj na tem področju. Na konferenci je poleg udeležencev iz Kitajske sodelovalo nekaj eminentnih vabljenih predavateljev iz drugih koncev sveta. Kot vabljena predavateljica je prof. dr. Ingrid Milošev v sekciji »Advanced coatings and surfaces« predstavila vabljeno keynote predavanje z naslovom Conversion coatings and their role in the protection of different alloys.


  • K3-en/apccc-china-2023.jpg


Prikaži arhiv novic | Skrij arhiv novic