Ime strani: ARRSProjekti / 2016 / Napredne tehnike sledenja žarkom za karakterizacijo radijskega okolja in radijsko lokalizacijo

Napredne tehnike sledenja žarkom za karakterizacijo radijskega okolja in radijsko lokalizacijo


Nazaj na seznam za leto 2016


Oznaka in naziv projekta

L2-7664 - Napredne tehnike sledenja žarkom za karakterizacijo radijskega okolja in radijsko lokalizacijo
L2-7664 - Advanced Ray-Tracing Techniques in Radio Environment Characterization and Radio Localization

Logotipi ARRS in drugih sofinancerjev

© Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije

© XLAB

Projektna skupina

Vodja projekta: prof. dr. Mihael Mohorčič

Sodelujoče raziskovalne organizacije: Povezava na SICRIS

Sestava projektne skupine: Povezava na SICRIS

Vsebinski opis projekta

Brezžična omrežja naslednje generacije se bodo za zagotavljanje bistveno višjih prenosnih kapacitet ob manjši porabi energije in bolj učinkoviti rabi radijskih virov morala natančno in v realnem času zavedati radijskega okolja, v katerem bodo obratovala in se mu prilagajala. V ta namen je projekt osredotočen na obravnavo metode sledenja radijskim žarkom z vidika optimizacije algoritmov za učinkovito karakterizacijo dinamičnih radijskih okolij. V metodo vpeljujemo nove koncepte, kot sta cevovodna arhitektura procesiranja in diskretizacija z rasterizacijo, z namenom pospešitve izvajanja algoritmov v bližino interaktivnih hitrosti. Cevovodne arhitekture so uveljavljen način pospeševanja v računalniški grafiki, ki je prilagojen strojnim arhitekturam z visoko stopnjo vzporednega izvajanja. Cilj projekta je prilagoditev cevovodnih arhitektur na telekomunikacijski problem. Z diskretizacijo s pomočjo rasterizacije pa želimo izkoristiti prostorsko koherentnost radijskih valov in prilagoditi uveljavljeno metodo slik za izvajanje na grafičnih pospeševalnikih.

Karakterizacija radijskega okolja je računsko zelo zahtevna naloga in zahteva učinkovito implementacijo predlaganih algoritmov na večjedrnih platformah in kot storitev v oblaku. Takšna implementacija bo omogočila uporabo natančnejše deterministične karakterizacije radijskega okolja v telekomunikacijskih problemih, preko storitve v oblaku pa bo izračun radijskega okolja dostopen širokemu krogu potencialnih uporabnikov, od razvijalcev različnih spletnih in mobilnih aplikacij do načrtovalcev brezžičnih omrežij in omrežnih operaterjev.

Kot primer uporabe karakterizacije dinamičnega radijskega okolja smo v projektu izbrali problem radijske lokalizacije brezžičnih naprav znotraj stavb. Poudarek preučevanja je na izboljšanju natančnosti izračuna pozicije s podporo karakterizacije radijskega okolja v heterogenih komunikacijskih sistemih. Poznavanje natančne lokacije brezžičnih naprav namreč pridobiva na pomenu ne le za aplikacije končnih uporabnikov ampak tudi za optimizacijo delovanja omrežja in izkoristka radijskih virov.

Osnovni podatki sofinanciranja so dostopni na spletni strani. Povezava na SICRIS.

Delovni sklopi projekta

Projekt sestavljajo trije vsebinski sklopi (S) s pripadajočimi aktivnostmi (A):

S1 - Novi koncepti algoritmov za sledenje radijskim žarkom

S2 - Učinkovita implementacija algoritmov na večjedrnih platformah in kot storitev v oblaku ter integracija v vizualizacijsko okolje

S3 - Lokalizacija brezžičnih naprav v dinamičnem heterogenem radijskem okolju

Faze projekta

  1. Faza 1.3.2016 – 28.2.2017
  2. Faza 1.3.2017 – 28.2.2018
  3. Faza 1.3.2018 – 28.2.2019

Bibliografske reference

Orodja in zbirke podatkov

Radiofrekvenčno sledenje žarkom Signal3D in RTX

Platforma za radijsko lokalizacijo

UWB meritve v LOS in NLOS pogojih

UWB meritve za potrebe lokalizacije


Nazaj na seznam projektov po letih