Stabilni izotopi pri študiju vpliva naraščajoče koncentracije CO2 na kroženje C in Hg v obalnem morju
Oznaka in naziv projekta
J1-8156 - Stabilni izotopi pri študiju vpliva naraščajoče koncentracije CO2 na kroženje C in Hg v obalnem morju
J1-8156 - Stable isotopes in the study of the impact of increasing CO2 levels on C and Hg cycling in coastal waters
Logotipi ARRS in drugih sofinancerjev
TC INT7019: Supporting a Global Ocean Acidification Observing Network towards Increased Involvement of Developing States
Projektna skupina
Vodja projekta: prof. dr. Nives Ogrinc
Institut »Jožef Stefan« |
Nacionalni inštitut za biologijo Morska biološka postaja |
IOS, Inštitut za okolje in senzorje |
Vsebinski opis projekta
http://www.environment.si/en/projects/j1-8156/
V okviru predlaganega projekta bomo z uporabo stabilnih izotopov, kot naravnih sledilcev, ovrednotili procese in izvore C in Hg v povezavi z naraščanjem vpliva tople grede v obalnem morskem ekosistemu. Kombinirana uporaba molekularnih in multi-izotopskih tehnik C in Hg je v velikem vzponu in odpira nove dimenzije proučevanja njihovih izvorov in ponorov v okolju. Študirali bomo anorganske in organske tokove C v Tržaškem zalivu (severni Jadran) kot primeru obremenjenga obalnega morja. Rezultate bomo nadalje integrirali v nastajajočo globalno mrežo opazovalnih sistemov (Global Ocean Acidification Observing Network - GOA-ON). Tako bomo zagotovili celovit nabor podatkov o karbonatnem ravnotežju in zalogah organskega ogljika, ki bodo osnova za ovrednotenje procesov in njihovih vplivov na zakisanje obalnega morja. V okviru projekta bomo razvili in uporabili optični senzor (optode) za merjenje parcialnega tlaka CO2 (pCO2) v morju, ki bo omogočil kontinuirane meritve in s tem omogočili boljše spremljanje sprememb. Nadalje bomo eksperimentalno testirali (mezokozmos) uporabo stabilnih izotopov pri določanju vpliva različenega izvora (naravni, antropogeni) CO2 na kroženje anorganskega in organskega C v bioloških sistemih (fitoplankton). Senzorske tehnologije in uporaba stabilnih izotopov C za identifikacijo izvora CO2 predstavljata tudi možno uporabo za odkrivanje uhajanja CO2 iz podmorskih lokacij, kjer se shranjuje atmosferski CO2 (Carbon Capture Storage sites - CCS). Določitev izotopske sestave Hg in uporaba molekularno-specifičnih izotopskih analiz (CSIA) C v MeHg z uporabo novih tehnik, ki predstavljata state-of-the-art v znanosti o okolju, sta glavna poudarka raziskav Hg. Pričakujemo, da bodo ti izsledki zagotovili boljše razumevanje zapletenih mehanizmov, ki uravnavajo procese nastajanja strupenih oblik Hg v okolju in njihov prenos v prehranjevalne verige, kar predstavlja inovativni doprinos predlagane študije. Rezultati projekta bodo tako predstavljali pomembno znanstveno podlago za bodoče načrtovanje gospodarjenja z morjem in prilagajanju podnebnim spremembam v prihodnosti.
Projekt združuje izkušnje dveh javnih raziskovalnih inštitucij in MSP v Sloveniji in štirih vrhunskih mednarodnih partnerjev iz Italije (OGS, Univerza v Trstu), Francije (GET, Toulouse) in Kanade (Univerza v Trentu). V raziskave bodo vključeni tudi mladi raziskovalci, kar bo edinstvena priložnost za prenos raziskovalnih dosežkov v prakso, hkrati pa bo zagotovilo odlično podlago za njihovo kariero. Intenzivno povezovanje s konzorciji projektov EU, ki se trenutno izvajajo, bo zagotovilo podlago za nadaljnje izkoriščanje rezultatov.
Osnovni podatki sofinanciranja so dostopni na spletni strani SICRIS.
Faze projekta