VABILO NA DELAVNICO O PREPREČEVANJU NASILJA NA PODLAGI SPOLA
Vljudno vas vabimo na delavnico o preprečevanju nasilja na podlagi spola, vključno s spolnim nadlegovanjem, ki bo potekala 12. junija 2023 med 14.00 in 16.00 v Veliki predavalnici IJS. Delavnico bo možno spremljati tudi preko povezave Zoom. Delavnico bo izvedla doc. dr. Jasna Podreka iz Oddelka za sociologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Delavnica bo potekala v slovenskem jeziku. Predhodne prijave niso potrebne. Več informacij o vsebini dogodka in izvajalki delavnice doc. dr. Jasni Podreka si lahko preberete v vabilu.
EVROPSKI MESEC RAZNOLIKOSTI
Maj je Evropski mesec raznolikosti, ki izpostavlja pomembnost raznolikosti in vključenosti na delovnem mestu ter širše v družbi. Letošnja osrednja tema je ocena raznolikosti in vključenosti, čemur Institut posveča pozornost preko implementacije Načrta za enakost spolov in zbiranja ter analize podatkov o zaposlenih. V Institutu “Jožef Stefan” se pridružujemo praznovanju raznolikosti naših skoraj 1200 sodelavk in sodelavcev, ki omogoča edinstvene priložnosti za sodelovanje, medsebojno učenje in ustvarjalnost. Ob ter priložnosti izpostavljamo dragocen doprinos znanj, strokovnosti ter mednarodnih izkušenj naših raziskovalk in raziskovalcev, ki prihajajo iz drugih držav. Danes predstavljajo 15 % zaposlenih na Institutu in pomembno sooblikujejo naš znanstveno-raziskovalni prostor.
PROJEKT AI4GOV NA DOGODKU O VKLJUČEVANJU VIDIKA SPOLA V RAZISKAVE
Na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije je dne 29. 3. 2023 potekal dogodek Kako nasloviti »enakost spolov in vključevanje dimenzije spola« v projektni prijavi programa Obzorje Evropa?. Predstavnice in predstavniki Evropske komisije in ministrstva so sodelujoče seznanili s prečno vsebino enakosti spolov in vključevanja vidika spola v raziskave in inovacije ter predstavili prihajajoče razpise v okviru programa Obzorja Evropa, ki so namenjeni tej tematiki. Na dogodku so bile predstavljene dobre prakse uvajanja spolno občutljivega pristopa v vsebine projektov programa Obzorje Evropa, med katerimi je projekt Odseka za umetno inteligenco (E3) »AI4Gov - Zaupanja vredna umetna inteligenca za transparentno javno upravljanje, ki spodbuja demokratične vrednote«. Dr. Alenka Guček je predstavila projekt ter njegovo metodologijo, katere cilj je intersekcionalna analiza pristranskosti, ki vključuje tudi dimenzijo spola. Z namenom zmanjševanja vpliva pristranskosti na umetno inteligenco, velike podatke in demokracijo bodo v konzorciju tekom projekta razvili orodja za detekcijo pristranskosti in modele razložljive umetne inteligence. Udeleženke in udeleženci dogodka so se strinjali, da sta enakost spolov in interdisciplinarnost ključna za doseganje odličnosti v znanosti.
SODELAVKA IJS PREDSEDUJOČA KOMISIJI ZA ENAKE MOŽNOSTI NA PODROČJU ZNANOSTI
Doc. dr. Kristina Žagar Soderžnik, znanstvena sodelavka na Odseku za nanostrukturne materiale na IJS je v marcu 2023 nastopila funkcijo predsednice Komisije za enake možnosti na področju znanosti v mandatnem obdobju 2023–2026. Komisija je strokovno telo Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije s pomembno nalogo odpravljanja vseh oblik neenakosti v znanosti in podpiranja uravnotežene zastopanosti vseh ne glede na spol in druge osebne okoliščine. Doc. dr. Kristina Žagar Soderžnik, ki aktivno sodeluje tudi v projektu Znanost na cesti, izpostavlja pomembnost vključujoče in enakopravne znanosti:
»Kot raziskovalka mlajše generacije sem seznanjena s problematiko mladih v znanosti, žensk, kot tudi moških ter mladih staršev. Iz lastnih izkušenj in izobraževanj na domačih in tujih univerzah se zavedam, kako pomemben je dialog in vzpostavljanje novih norm na področju znanosti za mlade in znanstvenice ter znanstvenike na začetku raziskovalnih poti. Kot vodja raziskovalne skupine sem seznanjena z mnogo ovirami in pastmi, ki doletijo ne le domače, kot tudi tuje znanstvenice in znanstvenike, ki se želijo zaposliti in uveljaviti na slovenskih ustanovah. Zaradi tega se aktivno zavzemam za enake možnosti vseh v znanosti, ne glede na spol, raso, starost, položaj. Upam, da bomo v komisiji v naslednjih štirih letih pripomogli k spremembam za boljšo prihodnost znanstvenic in znanstvenikov. Menim, da če si želimo sprememb, moramo o tem tudi govoriti in biti vidni. Vloga predsedujoče komisiji je ena od možnih poti biti viden in slišan.«
Kolegici čestitamo in ji želimo veliko uspehov!
DNEVI ENAKOSTI SPOLOV
Ob 8. marcu je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani potekal otvoritveni dogodek letošnjih Dnevov enakosti spolov. Na dogodku so izkušnje svojih organizacij pri nastajanju in izvajanju načrtov enakosti spolov v akademskem polju predstavile dr. Romana Jordan, pomočnica direktorja in koordinatorica projekta Athena na IJS, prof. dr. Milica Antić Gaber (Filozofska fakulteta, UL), prof. dr. Vesna Leskošek (Fakulteta za socialno delo, UL) in dr. Jovana Mihajlović Trbovc (ZRC SAZU). Spregovorile so o omejitvah, s katerimi so se srečevale pri oblikovanju načrtov za enakost spolov, med katerimi je bilo pridobivanje podatkov ločenih po spolu na ravni organizacij, ter izzivih, s katerimi se soočajo ženske v akademski sferi, kot so nesorazmerja pri plačah in pri kariernem napredovanju.
Dr. Romana Jordan je spregovorila o trajnostnem modelu poslovanja inštituta, ki z občutljivostjo do različnosti omogoča spodbudno delovno okolje za vse. V ta namen smo na IJS še nekoliko pred formalnim sprejetjem Načrta enakosti spolov zaposlili osebo za enake možnosti, etične vidike in reševanje sporov.
Več o dogodku si lahko preberete v izjavi za javnost, informacije o prihajajočih dogodkih v okviru Dnevov enakost spolov pa so na voljo na spletni strani Filozofske fakultete.
MEDNARODNI DAN ŽENA
8. marca praznujemo družbene, politične, gospodarske in kulturne dosežke žensk po svetu ter pozivamo k nadaljnjemu ukrepanju za uresničevanje enakosti spolov. Tema letošnjega mednarodnega dne žena, ki ga je določila OZN, je »Inovacije in tehnologija za enakost spolov« in poudarja pomemben prispevek žensk in deklet na področju tehnologije in digitalnega izobraževanja. Polna vključenost žensk na tehnološkem področju prinaša bolj ustvarjalne rešitve in inovacije, ki ustrezneje naslavljajo potrebe žensk ter spodbujajo enakost spolov. Izbrana tema je namenjena tudi preučitvi vpliva digitalne vrzeli med spoloma na povečevanje gospodarskih in družbenih neenakosti. Izpostavlja pomembnost zaščite pravic žensk in deklet v digitalnem prostoru ter problematiko spletnega nasilja in nasilja na podlagi spola, ki ga omogočajo informacijsko-komunikacijske tehnologije. Vsem sodelavkam ob 8. marcu iskreno čestitamo za vse dosežke, sodelavcem pa se zahvaljujemo za podporo pri doseganju enakosti spolov na Institutu ter širše v družbi.
MEDNARODNI DAN ŽENSK IN DEKLET V ZNANOSTI
11. februarja smo praznovali mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Letos je bil posvečen vlogi, ki jo imajo znanstvenice pri razvoju rešitev, ki podpirajo doseganje ciljev trajnostnega razvoja. Ob tej priložnosti je Institut "Jožef Stefan" v sodelovanju z veleposlaništvom ZDA v Sloveniji 16. februarja 2023 organiziral predavanje Dr. Aubrey R. Paris, svetovalke za spol, podnebne spremembe in inovacije v uradu sekretarke za globalna ženska vprašanja na zunanjem ministrstvu ZDA, kjer vodi politike in prizadevanja javne diplomacije na področju presečišča spola in podnebnih sprememb.
Dr. Paris je predstavila domino učinek podnebne krize, ki posebej pomembno vpliva na ženske in dekleta v regijah, ki se soočajo z različnimi ranljivostmi ali nestabilnostjo, kot sta povečano tveganje za nasilje na podlagi spola in razseljenost. Predstavila je dvotirni pristop k presečišču spola in podnebnih sprememb, ki vključuje tako obravnavo nesorazmernih posledic učinkov podnebnih sprememb na ženske in dekleta kot tudi krepitev vloge žensk in deklet kot voditeljic in nosilk sprememb v boju proti podnebni krizi. Dr. Paris je s predstavitvijo praktičnih primerov tehnoloških in programskih rešitev, ki jih vodijo ženske, poudarila prispevek žensk in deklet po vsem svetu k reševanju izzivov, neposredno ali posredno povezanih s podnebnimi spremembami in degradacijo okolja. Na koncu je poudarila pomen vzpostavljanja mrež žensk in deklet v državah, regijah ali na svetovni ravni za izmenjavo najboljših praks in replikacijo učinkovitih rešitev.
VABILO NA PREDAVANJE
Ob mednarodnem dnevu žensk in deklet v znanosti vas v sodelovanju z veleposlaništvom ZDA v Sloveniji vljudno vabimo na predavanje dr. Aubrey Paris Vloga žensk pri razvoju rešitev za podnebne spremembe, ki bo potekalo 16. 2. 2023 med 10.00 in 11.00 v predavalnici O2 Odseka za znanosti o okolju na Reaktorskem centru v Podgorici. Predavanje bo možno spremljati tudi preko povezave Zoom.
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku. Prijave niso potrebne.
Več informacij o vsebini dogodka in predavateljici si lahko preberete v priloženem vabilu.
GLASILO PROJEKTA ATHENA
Izšla je tretja številka glasila projekta Athena, v katerem lahko najdete informacije o dogodkih in aktivnostih, ki smo jih skupaj s projektnimi partnerji izvedli v preteklih mesecih. Lepo vabljeni k branju.
IZOBRAŽEVANJE ZA ZAPOSLENE NA IJS
Odbor za izvedbo načrta za enakost spolov (INES) in konzorcij projekta Athena, ki ga financira program Obzorje 2020, sta za zaposlene na IJS v mesecu oktobru in novembru 2022 organizirala cikel petih izobraževanj, ki so naslovili različne vidike spodbujanja enakosti spolov ter krepitve vključujoče organizacijske kulture na institutu. Pri izvedbi so sodelovale zunanje predavateljice in predavatelji ter številne sodelavke in sodelavci instituta, ki so delili svoja znanja in spretnosti, potrebna za spodbujanje enakosti spolov v delovnem okolju. Kar 200 zaposlenih se je seznanilo z vplivom in posledicami nezavedne pristranskosti ter razpravljalo o spodbujanju enakosti spolov v okviru politik zaposlovanja in napredovanja, procesov odločanja in zasedanja vodilnih položajev na institutu ter vzpostavljanju ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. Organizirano je bilo tudi izobraževanje o etiki in integriteti v znanstvenih raziskavah.
Posnetki vseh dogodkov s podnapisi v angleškem jeziku so objavljeni tukaj.
SPREJETJE NAČRTA ZA ENAKOST SPOLOV
V mesecu oktobru 2022 je Znanstveni svet Instituta "Jožef Stefan" potrdil Načrt za enakost spolov (NES) za IJS, ki so ga na podlagi večletnega prizadevanja s strani sodelavk in sodelavcev za uvajanje ukrepov, ki bi spodbujali enakost spolov na institutu, pripravile članice konzorcija projekta Athena. Za namen priprave učinkovitega načrta, ki bo ustrezno naslovil ključne izzive in potrebe instituta na tem področju, je bila izvedena obsežna analiza stanja na področju enakosti spolov na IJS. V zavedanju, da je za uspeh in učinkovitost načrtovanih ukrepov na ravni organizacije potrebno aktivno vključiti vse zaposlene, je Odbor za izvedbo načrta enakosti spolov (INES) o vsebini načrta vodil široko razpravo preko strokovnih svetov IJS, katerih predlogi za izboljšavo dokumenta so bili ustrezno upoštevani. Načrt podaja niz merljivih in časovno opredeljenih zavez ter predlaganih ukrepov za spodbujanje trajnostnih organizacijskih sprememb, ki bodo podpirali enakost spolov in enake možnosti, prispevali k spodbudnemu, vključujočemu in varnemu delovnemu okolju za zaposlene ter študentke in študente, s tem pa dolgoročno pospeševali raziskovalno ustvarjalnost ter krepili odličnost v znanosti.
Načrt v angleškem jeziku je dostopen na tej povezavi, na voljo je tudi slovenska različica dokumenta.
SKLOP IZOBRAŽEVANJ V OKVIRU EVROPSKEGA PROJEKTA ATHENA
Vljudno vas vabimo, da se udeležite sklopa izobraževanj, ki bodo potekala v okviru evropskega projekta Athena, katerega glavni namen je vzpostaviti vključujočo organizacijsko kulturo in spodbujati raziskovalni potencial. Izobraževanja bodo potekala v mesecu oktobru in novembru v Veliki predavalnici IJS ter preko zoom povezave z začetkom ob 10. uri.
13. 10. 2022: Enakost spolov na vodilnih položajih in pri odločanju
Predavateljica in predavatelj: Mirjana D. Perko, ustanoviteljica in generalna direktorica Incon - Investment and Management consulting, d.o.o.; prof. dr. Miha Čekada, vodja Odseka za tanke plasti in površine na Institutu "Jožef Stefan"
Udeleženki in udeleženec okrogle mize: prof. dr. Maja Ravnikar, direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo; mag. Sonja Šmuc, izvršna direktorica v podjetju Blueberry; dr. Peter Venturini, direktor podjetja HELIOS; prof. dr. Boštjan Zalar, direktor Instituta "Jožef Stefan"
27. 10. 2022: Etika, integriteta in enakost spolov v raziskavah
Predavatelj: doc. dr. Rok Benčin, znanstveni sodelavec na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU
Udeleženka in udeleženec okrogle mize: dr. Jovana Mihajlović Trbovc, znanstvena sodelavka na Inštitutu za kulturne in spominske študije ZRC SAZU; doc. dr. Rok Benčin, znanstveni sodelavec na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU
11. 11. 2022: Enakost spolov pri kariernem napredovanju in zaposlovanju
Predavateljice in predavatelj: doc. dr. Katarina Babnik, docentka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani; Katja Dolinar, vodja Kadrovske službe COSYLAB d.o.o.; Sindi Vogrič, poslovna partnerka COSYLAB d.o.o.; Luka Virag, sekretar v direktorjevi pisarni Instituta "Jožef Stefan"
DOGODEK ZA ZUNANJE DELEŽNIKE
V septembru smo organizirali delavnico za zunanje deležnike ENAKOST SPOLOV z zavedanjem raznolikosti do vključujoče organizacijske kulture. Delavnico smo izvedli v hibridni obliki ter tako privabili 17 udeležencev v živo ter 40 udeležencev preko zoom povezave. Otvoritev dogodka in predstavitev projekta Athena je podala IJS koordinatorica Athena projekta dr. Romana Jordan. Na delavnici je prof. dr. Maja Remškar predstavila študije o enakosti spolov v znanosti in na Institutu "Jožef Stefan", prof. dr. Dunja Mladenič je na kratko prikazala pot do vključujoče organizacijske kulture oz. načrt za enakost spolov na Insitutu "Jožef Stefan", medtem ko je dr. Milica Antić Gaber predavala o izzivih in rešitvah pri uveljavljanju enakosti spolov v Sloveniji. Sekcijo z vprašanji in diskusijo ter zaključek sta vodili prof. dr. Borka Jerman Blažič in dr. Vida Vukašinović.
Prof. dr. Milica Antić Gaber je predstavila izzive in rešitve pri uveljavljanju enakosti spolov v Sloveniji: primeri v znanosti in akademskem okolju.
GLASILO PROJEKTA ATHENA
Izšlo je glasilo projekta Athena, v katerem lahko najdete informacije o dogodkih in aktivnostih, ki smo jih skupaj s projektnimi partnerji izvedli v preteklih mesecih. Lepo vabljeni k branju.
MEDNARODNI DAN ŽENSK IN DEKLET V ZNANOSTI
11. februar obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti z željo, da bi premostili razlike v zastopanju žensk in deklet na tem področju. Enakopravna zastopanost spolov v znanosti je tudi ključnega pomena za doseganje mednarodno dogovorjenih razvojnih ciljev trajnostnega razvoja. V želji, da bi dosegli popoln in enak dostop do znanosti za ženske in dekleta ter da bi spodbujali vlogo in sodelovanje žensk in deklet na tem področju ter ob tem še naprej dosegli enakost spolov je leta 2015 Generalna skupščina Združenih narodov 11. februar razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Posebna predstavnica predsednika Generalne skupščine ZN Darja Bavdež Kuret je mnenja, da imamo v Sloveniji izjemno podlago za promocijo žensk. Po podatkih statističnega urada število žensk, vključenih v visokošolsko izobraževanje 3. stopnje od leta 2015/2016 narašča, delež ženskih doktorskih študentk se giblje okrog 53 odstotkov. Mednarodnemu dnevu deklet in žensk v znanosti se pridružuje tudi Institut "Jožef Stefan".
KAKO SE UPRETI PRISTRANSKOSTI V AKADEMSKEM POLJU?
14. januarja 2022 je v okviru evropskega projekta Athena za Odbor za izvedbo načrta enakih možnosti glede na spol (Odbor INES) potekalo spletno izobraževanje na temo enakosti spolov. Delavnico z naslovom Kako se upreti pristranskosti v akademskem polju? je vodila strokovnjakinja s področja enakosti spolov prof. dr. Milica Antić Gaber s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Na delavnici so se udeleženci in udeleženke seznanili z osnovnimi koncepti spola v navezavi z (ne)zavedno pristranskostjo. Posnetek
ODBOR ZA IZVEDBO NAČRTA ENAKIH MOŽNOSTI GLEDE NA SPOL
Na Institutu "Jožef Stefan" smo v okviru aktivnosti evropskega projekta Athena: Implementing gender equality plans to unlock research potential of RPOs and RFOs in Europe dne 17. avgusta 2021 ustanovili Odbor za izvedbo načrta enakih možnosti glede na spol ali krajše Odbor INES (Implementacija Načrta za Enakost Spolov). Vodja odbora prof. dr. Barbara Malič je seznanila članice in člane o vsebini in ciljih projekta Athena ter o vlogi in nalogah odbora. Odbor INES namreč sestavljajo predstavniki/predstavnice različnih ciljnih skupin zaposlenih (vodstveni kader, raziskovalci/raziskovalke, administracija, sekretariat in mladi raziskovalci/raziskovalke). Odbor INES bo imel ključno vlogo pri uvajanju in izvedbi institucionalnih sprememb na IJS, kot tudi pri uspešnem izvajanju projekta Athena.
Institut "Jožef Stefan", Jamova cesta 39, 1000 Ljubljana, Slovenija, Telefon: (01) 477 39 00 info@ijs.si