LinkedIn Facebook Twitter TikTok Instagram TV IJS Kolokviji IJS   | Arhiv novic | News Archive | Video arhiv | Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja

Slovensko   English2025-05-17

Razpis CNR-IJS

Foto: Radojko Jaćimović

Med 12. in 14. majem 2025 je bil na dvodnevnem uradnem obiskom v Sloveniji predsednik Ljudske demokratične republike Alžirije Abdelmadjid Tebboune. Osrednja tema njegovega obiska so bile možnosti za dvostransko sodelovanje med državama ter možnosti njegove krepitve na različnih področjih, od gospodarstva, umetne inteligence, policijskega sodelovanja do obnovljivih virov energije (sončna in vetrna energija), kmetijstva in čebelarstva ter informacijsko-komunikacijskih, vodnih in vesoljskih tehnologij. Predsednika Tebbouna je sprejel tudi direktor Instituta "Jožef Stefan" prof. dr. Boštjan Zalar. V sproščenem pogovoru mu je predstavil odličnost inštituta na zelo širokem spektru znanstvenih področij, prof. dr. Aleš Ude in prof. dr. Igor Mekjavić z Odseka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko pa sta mu predstavila laboratorije za industrijsko in humanoidno robotiko ter vesoljsko fiziologijo. Ljudska demokratična republika Alžirija si želi sodelovanje s Slovenijo razširiti tudi na področje znanosti, predvsem umetne inteligence in vesoljskih tehnologij, tudi z vzpostavitvijo skupnih projektov z inštitutom. VIDEO

Arhiv novic

V evropskem centru za raziskave z ioni in antiprotoni FAIR v Darmstadtu v Nemčiji so v eksotičnih jedrih s pomanjkanjem nevtronov opazili nepričakovane asimetrične cepitve. Raziskovalke in raziskovalci iz trinajstih držav so predstavili meritve porazdelitve naboja cepitvenih fragmentov za 100 eksotičnih cepitvenih sistemov, od katerih jih 75 še ni bilo izmerjenih. V prebojnem eksperimentu jedrske fisije so v začetnem delovanju projekta sodelovali tudi raziskovalke in raziskovalec dr. Jelena Vesić, dr. Aleksandra Cvetinović, dr. Tilen Brecelj in dr. Isabela Tišma Instituta "Jožef Stefan", objavljen pa je bil v najprestižnejši znanstveni reviji Nature. Dr. Jelena Vesić z Odseka za fiziko nizkih in srednjih energij Instituta "Jožef Stefan" je nacionalna koordinatorica v centru FAIR: »Članstvo Slovenije v FAIR-u je za slovenske znanstvenike izjemnega pomena. Objava v Nature je gotovo dokaz znanstvene odličnosti FAIR faze in hkrati trdna napoved, da bodo vrhunski znanstveni dosežki šele prihajali. Nestrpno čakamo na odprtje centra FAIR in na nove možnosti, ki se tam obetajo.«

Arhiv novic

Člani Skupine za fiziko visokih energij Odseka za teoretično fiziko Instituta "Jožef Stefan" so uspešno organizirali mednarodno delavnico Portorož 2025: Fizika delcev od zgodnjega vesolja do prihodnjih trkalnikov, ki je potekala med 21. in 25. aprilom 2025 in združila vodilne fizike, ki raziskujejo odprta vprašanja v teoriji in fenomenologiji fizike delcev. Cilj dogodka je bil raziskati ključne teme v fenomenologiji in teoriji osnovnih delcev. V okviru delavnice je bilo predstavljenih 50 vabljenih predavanj, ki so spodbudila živahne razprave o sodobnih smereh razvoja teorije in fenomenologije Standardnega modela ter njegovih razširitev v različnih fizikalnih okoljih: hadronski trkalniki, vključno s trenutno delujočim LHC in prihodnjim trkalnikom z visoko svetilnostjo (HL-LHC), prihodnji visokoenergijski trkalniki, eksperimenti visoke intenzivnosti, ki preučujejo dinamiko okusov in CP kršitev, zgodnje vesolje in astrofizikalni pojavi. Delavnica je izpolnila svoj glavni cilj, to je povezati strokovnjake z različnih podpodročij fizike delcev in omogočiti razpravo o bližnji in daljni prihodnosti tega znanstvenega področja.

Arhiv novic

6. maja 2025 se je s postavitvijo temeljnega kamna začela gradnja Arnesovega podatkovnega centra v Mariboru. Podatkovni center je prvi od dveh načrtovanih centrov, s katerima bo Arnes povečal zmogljivosti za gostovanje članic akademskega omrežja, vzpostavil nove kapacitete za podatkovno skladišče za odprte znanstvene podatke ter gostil novi nacionalni superračunalnik, ki bo zaživel v okviru projekta Slovenska tovarna umetne inteligence (SLAIF). Na okrogli mizi so nastopili tudi sodelavci Instituta "Jožef Stefan" dr. Sašo Džeroski, eden vodilnih pri pripravi koncepta SLAIF, dr. Andrej Filipčič, ki je zasnoval arhitekturo obstoječe Vege, in dr. Jan Jona Javoršek, vodja Centra za mrežno infrastrukturo IJS. IJS je med ključnimi pobudniki nacionalne infrastrukture za superračunalništvo in odprte podatke, pri vzpostavitvi SLAIF pa so se povezali Arnes, IZUM, Institut "Jožef Stefan", Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza v Novi Gorici, Univerza na Primorskem, Fakulteta za informacijske študije Novo mesto, Gospodarska zbornica Slovenije in Tehnološki park Ljubljana.

Arhiv novic

Na Reaktorskem centru Instituta "Jožef Stefan" se je med 14. in 18. aprilom 2025 odvijalo pomembno mednarodno srečanje vrhunskih jedrskih strokovnjakov, ki ga je organiziral Odsek za reaktorsko fiziko. Dogodek je potekal pod okriljem Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj – Agencije za jedrsko energijo (OECD/NEA) in je združil štiri ključne delovne skupine, ki delujejo na področju radiacijske in reaktorske fizike. Na srečanju se je zbralo več kot 60 priznanih strokovnjakov iz desetih držav, kar predstavlja pomembno priznanje za slovensko znanstveno sfero ter njeno aktivno vlogo v mednarodnem prostoru. Glavni cilj srečanja je bilo zbiranje in vrednotenje eksperimentalnih podatkov s področja fizike reaktorjev ter njihova pretvorba v standardizirane referenčne podatkovne zbirke. Ti podatki so ključni za izboljšanje varnosti in učinkovitosti jedrskih tehnologij po vsem svetu. Gostiteljstvo tovrstnega srečanja potrjuje ugled Slovenije na področju jedrske znanosti in tehnologije ter utrjuje položaj Instituta "Jožef Stefan" kot pomembnega partnerja v globalnih znanstvenih in strokovnih krogih.

Arhiv novic

Odsek za fiziko nizkih in srednjih energij, ELME in SVPIS Instituta "Jožef Stefan" so ob pomoči Onkološkega inštituta Ljubljana 9. aprila 2025 na Reaktorskem centru IJS organizirali primerjalne meritve s spektrometrijo gama PRIMER GAMA. Vaje, ki je namenjena organizacijam in posameznikom iz Slovenije in tujine, ki delujejo v varstvu pred sevanji in na področju pripravljenosti na izredne dogodke, se je udeležilo več kot 40 predstavnikov iz osmih različnih organizacij: IJS, ARAO, ZVD, OI Ljubljana iz Slovenije, IMI in IRB s Hrvaške, SURO s Češke ter Comando VV.F. di Udine iz Italije. Naloge na vaji so obsegale terenske meritve aktivnosti in specifične aktivnosti različnih vrst vzorcev s spektrometrijo gama, meritve aktivnosti s spektrometrijo gama in-situ za identifikacijo in določitev lege virov, ki so bili skriti v cevi, sodih in vsebniku iz neznanega materiala. Naloge so obsegale tudi dve krajši meritvi koncentracije aktivnosti umetne kontaminacije tal, simulirane z viri, skritimi v tleh, in eno daljšo meritev specifične aktivnosti in koncentracije aktivnosti naravne kontaminacije tal. Razveseljuje dejstvo, da v zadnjih letih interes za sodelovanje na tovrstnih meritvah stalno narašča.



STRATEŠKI PROJEKTI

IJSplus


NAPOVEDNIK

Napovednik dogodkov


KOLOKVIJI IJS

Kolokviji IJS


MEDNARODNO SODELOVANJE

Mednarodno sodelovanje


VIDEO POSNETKI

Video posnetki


TISKANE NOVICE

Tiskane novice IJS   ČasopIJS


ZAPOSLITVE

Objava prostih delovnih mest


IJS ZA ENAKOST SPOLOV

IJS za enakost spolov


ŠTUDIJ

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana


ARIS PROJEKTI

ARIS projekti


PREHRANA NA IJS

Prehrana na IJS

Institut "Jožef Stefan", Jamova cesta 39, 1000 Ljubljana, Slovenija, Telefon: (01) 477 39 00
info@ijs.si