V001 / IJS / Levo

Foto: Maša Rener

Od 15. do 19. decembra 2024 je na Krvavcu potekala delavnica Nonequilibrium Quantum Workshop, na kateri se je zbralo preko 80 fizikov iz Evrope in ZDA. Delavnica nadaljuje tradicijo s 13. osredotočeno razpravo o neravnovesnih pojavih v kvantni fiziki v spodbudnem okolju. Udeleženci prav te delavnice iz prejšnjih let so namreč v zadnjih letih pridobili skupno kar šest ERC raziskovalnih projektov: po dva prof. dr. Dragan Mihailović in prof. dr. Tomaž Prosen (UL FMF) ter dr. Zala Lenarčič in izr. prof. dr. Lev Vidmar. Dinamika neravnovesja v kvantni fiziki mnogih teles predstavlja platformo za obravnavo nekaterih najbolj zanimivih odprtih vprašanj na različnih področjih fizike, od kondenzirane snovi in kvantne statistične fizike do kvantnih informacij in sintetičnih kvantnih naprav. Eno od osrednjih vprašanj je pojav faznega prehoda, ki krši ergodičnost (prehodi snovi z in brez temperature). Razumevanje takšne dinamike predstavlja izziv tako za eksperimentalne kot za teoretične fizike, njihove razprave pa v odlični kombinaciji strokovnih razprav in navdihujoče narave vsako leto obrodijo številna nova spoznanja in utrdijo mednarodne vezi.

Foto: Marjan Verč

18. decembra 2024 je izobraževanje EUREM končala 16. skupina slušateljev. Na Institutu "Jožef Stefan" sta jim spričevala podelila minister za okolje, prostor in energijo mag. Bojan Kumer in direktor Instituta prof. dr. Boštjan Zalar. Izobraževanje EUREM - Evropski energetski menedžer - je certificirano izobraževanje, razvili so ga v Nemčiji leta 1997, v Sloveniji pa ga od leta 2008 uspešno izvaja Center za energetsko učinkovitost Instituta »Jožef Stefan«. Izobraževanje EUREM je osredotočeno na pridobivanje znanj za izvajanje ukrepov učinkovite rabe energije in vključuje teoretični del (predavanja in skupinsko reševanje računskih nalog), pisni izpit in pripravo ter zagovor projektne naloge. Ponosni smo na prispevek izobraževanja EUREM k hitrejšemu doseganju energetskih in podnebnih ciljev Slovenije. Doslej je izobraževanje EUREM uspešno končalo 308 udeležencev in Slovenija je vodilna država po številu EUREM energetskih menedžerjev na število prebivalcev. V okviru letnih konferenc evropskih energetskih menedžerjev so slovenski energetski menedžerji prejeli že 16 nagrad.

Arhiv novic

Na Institutu za fiziko v Zagrebu je konec novembra 2024 potekala mednarodna konferenca ECMetAC Days 2024. Njen osnovni namen je zagotoviti izčrpne informacije o nedavnih rezultatih, doseženih v tekočem letu na področjih razvoja novih kovinskih zlitin in spojin ter kompleksnosti periodičnih in aperiodičnih kovinskih zlitin in spojin, in razpravljati o usmeritvah za prihodnje raziskave. Konference se je udeležil dr. Jože Luzar z Odseka za fiziko trdne snovi Instiuta "Jožef Stefan", ki je predstavil poster z naslovom Physical properties of supersilent (GaNi)xCoCrFe high-entropy alloys. Komisija treh znanstvenikov s Hrvaške, Poljske in Nemčije je izbrala poster dr. Jožeta Luzarja kot najboljši posterski prispevek konference v kategoriji mladih znanstvenikov. Predstavljene raziskave so plod skupnega dela sodelavcev Odseka za fiziko trdne snovi F5 (Jože Luzar, dr. Stanislav Vrtnik, doc. dr. Primož Koželj, dr. Andreja Jelen, Julia Petrović. Peter Mihor in prof. dr. Janez Dolinšek), v sodelovanju s slovaškim znanstvenikom dr. Pavlom Priputenom s Fakultete za znanost o materialih in tehnologijo Univerze v Bratislavi.

Arhiv novic

Raziskovalci Odseka za reaktorsko fiziko Instituta "Jožef Stefan" so v ugledni reviji Nature Scientific Reports objavili nov znanstveni članek Epithermal neutron activation dosimetry–(n,γ) reactions under boron-based filters. Dr. Vladimir Radulović in sodelavci dr. Anže Pungerčič, dr. Klemen Ambrožič in prof. dr. Andrej Trkov ter kolegi s CEA Cadarache (Nicolas Thiollay, Hubert Carcreff, Christophe Destouches) so raziskali možnosti za direktno merjenje do sedaj slabo pokritega epitermičnega energijskega območja v nevtronskem spektru z aktivacijsko metodo. Z eksperimenti na raziskovalnem reaktorju TRIGA na IJS v kombinaciji s simulacijami po metodi Monte Carlo jim je uspelo identificirati nabor jedrskih reakcij tipa (n,γ), ki, ob uporabi borovih nevtronskih filtrov (borov nitrid, borov karbid ter izotopsko obogaten borov karbid) omogočajo doseganje maksimalne občutljivosti na epitermično energijsko območje. Dosežek bo lahko prispeval k izboljšanju razumevanja in karakterizacije epitermičnega energijskega območja nevtronov v jedrskih napravah ter ima potencial za prelomne aplikacije v energetiki v okviru razvoja novih tehnologij jedrskih reaktorjev.

Foto: Marjan Verč

Na Institutu "Jožef Stefan" se veselimo novih dveh evropskih projektov ERC za utrditev samostojne raziskovalne kariere, ki sta ju med 2313 prijavami z vsega sveta uspela pridobiti doc. dr. Matjaž Humar, vodja Laboratorija za biološko in mehko fotoniko ter kvantno optiko na Odseku za fiziko trdne snovi Instituta "Jožef Stefan", in dr. Andrii Tykhonov. Za oba je to že drugi raziskovalni ERC projekt in absolutna potrditev, kako vrhunska znanstvenika sta. Cilj Humarjevega projekta SoftQuanta - Kvantni izvori svetlobe iz mehke in biološke snovi je razvoj doslej še neobstoječih virov kvantne svetlobe v mehki in biološki snovi na osnovi tekočih kristalov. Z drugimi besedami, razvit bo kvantni LCD, zato ima projekt potencial, da radikalno preoblikuje področje kvantne optike. Cilj raziskovalnega projekta dr. Andriija Tykhonova PeVGALAXY – Neposredno zaznavanje PeV galaktičnih kozmičnih žarkov v vesolju je prvič natančno zaznati kozmične žarke v vesolju na najvišjih energijskih ravneh, kar bo znanstvenikom omogočilo natančno določiti izvor najmočnejših zvezdnih eksplozij v naši galaksiji. Obema nagrajencema iskreno čestitamo!

Arhiv novic

V soboto, 30. novembra 2024 je Ekološki laboratorij z mobilno enoto (ELME) sodeloval na Sektorski vaji LOKS 2024, ki so jo organizirali gasilci Gasilske zveze Ljubljana. Vaja je potekala v Skladiščih LOKS, ki se nahajajo na Letališki cesti na vzhodu Mestne občine Ljubljana. Predpostavka je bila, da je neurje poškodovalo več zgradb, strela pa je v eni od njih zanetila tudi požar. Po scenariju je bilo nekaj oseb poškodovanih, med posredovanjem pa so gasilci našli tudi sumljiv zaboj z radioaktivno snovjo. V vaji je posredovalo 125 gasilcev iz Gasilske zveze Ljubljana in Gasilske brigade Ljubljana z 21 vozili, zaradi nevarnosti ionizirajočega sevanja pa tudi Mobilni radiološki laboratorij ELME s tremi člani in enim vozilom. V vaji je ELME izvedel meritve kontaminacije posredovalcev in ponesrečencev, izmeril jakost sevanja v neposredni bližini radioaktivnega vira, ocenil stopnjo nevarnosti ter sodeloval pri izvajanju dekontaminacije in sanaciji vira. Kot interventna ekipa so na vaji sodelovali Boštjan Črnič, Thomas Breznik in Anže Jazbec. Miha Mihovilovič je bil na vaji prisoten kot opazovalec. Vaja se je pričela ob 10.00 in končala ob 13.30.