V001 / IJS

LinkedIn Facebook Twitter TikTok Instagram TV IJS Kolokviji IJS   | Arhiv novic | News Archive | Video arhiv | Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja

Slovensko   English2025-01-22

Vabljeni k sodelovanju v znanstveni raziskavi

Arhiv novic

Nedavna študija z naslovom Antiferroelectric Order in Nematic Liquids: Flexoelectricity vs. Electrostatics, objavljena v reviji Advanced Science, raziskuje izvor antiferoelektričnega reda v tekočinah. Raziskovalci Peter Medle Rupnik, Ema Hanžel, Matija Lovšin, prof. dr. Natan Osterman, dr. Nerea Sebastian in doc. dr. Alenka Mertelj z Instituta "Jožef Stefan" in Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani v sodelovanju s kolegi z Univerze v Leedsu v študiji pokažejo, da je fleksoelektrična sklopitev med električno polarizacijo in pahljačasto deformacijo nematskega reda prevladujoč mehanizem, ki vodi do pojava antiferoelektrične faze. Raziskava pojasni poreklo in strukturo te faze, ki se pojavi v temperaturnem območju med nepolarno in feroelektrično nematsko fazo in ima značilen antiferoelektrični odziv na električna polja. S poglobljenim razumevanjem feroelektričnih nematskih tekočin in njihovih faznih prehodov študija ponuja izpopolnjen okvir za prihodnje raziskave na tem področju.

Arhiv novic

Znani so prejemnice in prejemniki sredstev internih razpisov Instituta "Jožef Stefan" v letu 2024. V okviru Razvojnega stebra stabilnega financiranja (RSF) Instituta "Jožef Stefan" sta bila na podlagi internih razpisov v letu 2024 za področje Znanost izbrana dva FUTURE projekta in štirje START projekti, za področje Inovativnost pa je bilo izbranih pet IND projektov. Financiranje START in FUTURE projektov se je začelo 1. julija 2024, medtem ko se je financiranje projektov IND začelo 1. januarja 2025. Prejemnika projektov FUTURE sta dr. Matej Krajnc (F1) in dr. Milica Perišić Nanut (B3). Prejemniki projektov START so dr. Tanja Goričanec (F8), dr. Mitja Kelemen (F2 in F5), dr. Marko Jamšek (E1) in dr. Janja Snoj Tratnik (O2, F9 in E7). Prejemniki IND projektov so Gašper Žun, mag. biokem. (B2), doc. dr. Ita Junkar (F4), dr. Lea Gazvoda (K9), dr. Anže Pungerčič (F8) in prof. dr. Maja Remškar (F5). Vsem prejemnicam in prejemnikom projektov iskreno čestitamo in jim želimo uspešno izvajanje projektov.

Video posnetek

10. januarja 2025 je ob vstopu Slovenije v polnopravno članstvo v Evropsko vesoljsko agencijo Esa potekal tako imenovani vrh Slovenije in Evropske vesoljske agencije. V Rimskih Toplicah so se v dnevnem programu srečali delegacija Ese, predstavniki številnih držav članic in skoraj 50-ih podjetij, razvojnih inštitutov in univerz, aktivnih v slovenskem vesoljskem sektorju. Nastopil je tudi sodelavec Instituta "Jožef Stefan" in vodja Laboratorija za vesoljsko fiziologijo v Planici prof. dr. Igor Mekjavič. Institut "Jožef Stefan" je za podjetjema Sinergise (43 %) in Skylabs (16 %) tretji najpomembnejši slovenski partner (8 %), trenutno ima z Eso sklenjenih 14 pogodb, med katerimi je gotovo v ospredju raziskava Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo. IJS sodeluje tudi pri različnih dejavnostih, povezanih z atmosferskimi instrumenti, komunikacijsko tehnologijo in nadzorom tekočega goriva v človeških vesoljskih poletih. Zvečer je bila v Centru Noordung v Vitanju državna proslava, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik Vlade RS dr. Robert Golob.

Arhiv novic

Konec lanskega decembra je Uprava za jedrsko varnost odobrila poročilo o drugem občasnem varnostnem pregledu (OVP), ki je potekal v raziskovalnem reaktorju TRIGA Mark II od leta 2021. V skladu s programom OVP je Institut "Jožef Stefan" v treh letih izvedel pregled skladnosti projekta raziskovalnega reaktorja z zakonodajo ter mednarodnimi varnostnimi standardi ter ob tem pregledal tudi dejansko stanje objekta oziroma opreme, organizacije in osebja in druga tehnična in organizacijska področja, ki so razvrščena v 15 varnostnih vsebin. Za načrt izvedbe sprememb in izboljšav je bilo določenih 56 ukrepov. Uprava za jedrsko varnost je pregledala tematska poročila za vse varnostne vsebine ter končno poročilo OVP2 in podala pripombe za dopolnitev poročil, ki jih je IJS upošteval v končnih izdajah vseh poročil. Celovita ocena varnosti je pokazala, da bodo sedaj vzpostavljeni procesi zagotavljali ustrezno varnost raziskovalnega reaktorja tudi v nadaljnjem obratovanju za obdobje desetih let.

Arhiv novic

Sana Shaukat je bila nagrajena z nagrado za najboljši poster za svojo raziskovalno predstavitev na konferenci na Université Toulouse III Paul Sabatier. Njen poster z naslovom "Spark Plasma Sintering Technique for Optimizing Magnetic Properties of Bulk Nanocrystalline Nd-Fe-B Magnet" je izpostavil inovativen napredek pri izboljšanju delovanja magnetov Nd-Fe-B, ki je ključnega pomena za sisteme obnovljive energije in električne stroje. Raziskava je uporabila tehniko Spark Plasma Sintranja (SPS) za hitro konsolidacijo nanostrukturiranih materialov ob ohranjanju njihove drobnozrnate strukture, ki je bistvena za vrhunske magnetne lastnosti. Z optimizacijo parametrov SPS, kot sta temperatura in tlak, je študija pokazala opazne izboljšave magnetne zmogljivosti brez uporabe težkih elementov redkih zemelj. To delo poudarja stroškovno učinkovit in učinkovit pristop za razvoj visokozmogljivih magnetov z izboljšano toplotno stabilnostjo in koercitivnostjo, ki ponujajo dragocene rešitve za naslednjo generacijo energetskih in industrijskih aplikacij.

Foto: Maša Rener

Od 15. do 19. decembra 2024 je na Krvavcu potekala delavnica Nonequilibrium Quantum Workshop, na kateri se je zbralo preko 80 fizikov iz Evrope in ZDA. Delavnica nadaljuje tradicijo s 13. osredotočeno razpravo o neravnovesnih pojavih v kvantni fiziki v spodbudnem okolju. Udeleženci prav te delavnice iz prejšnjih let so namreč v zadnjih letih pridobili skupno kar šest ERC raziskovalnih projektov: po dva prof. dr. Dragan Mihailović in prof. dr. Tomaž Prosen (UL FMF) ter dr. Zala Lenarčič in izr. prof. dr. Lev Vidmar. Dinamika neravnovesja v kvantni fiziki mnogih teles predstavlja platformo za obravnavo nekaterih najbolj zanimivih odprtih vprašanj na različnih področjih fizike, od kondenzirane snovi in kvantne statistične fizike do kvantnih informacij in sintetičnih kvantnih naprav. Eno od osrednjih vprašanj je pojav faznega prehoda, ki krši ergodičnost (prehodi snovi z in brez temperature). Razumevanje takšne dinamike predstavlja izziv tako za eksperimentalne kot za teoretične fizike, njihove razprave pa v odlični kombinaciji strokovnih razprav in navdihujoče narave vsako leto obrodijo številna nova spoznanja in utrdijo mednarodne vezi.



STRATEŠKI PROJEKT

IJSplus


NAPOVEDNIK

Napovednik dogodkov


KOLOKVIJI IJS

Kolokviji IJS


MEDNARODNO SODELOVANJE

Mednarodno sodelovanje


VIDEO POSNETKI

Video posnetki


TISKANE NOVICE

Tiskane novice IJS   ČasopIJS


ZAPOSLITVE

Objava prostih delovnih mest


IJS ZA ENAKOST SPOLOV

IJS za enakost spolov


ŠTUDIJ

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana


ARIS PROJEKTI

ARIS projekti


PREHRANA NA IJS

Prehrana na IJS

Institut "Jožef Stefan", Jamova cesta 39, 1000 Ljubljana, Slovenija, Telefon: (01) 477 39 00
info@ijs.si